Мнения

Проф. Михаил Константинов: В ЕНП категорично не приемат сестринските партии-членки да се карат помежду си
12 Септември 2013 | 16:30 ч. | Агенция "Фокус"
Математикът проф. Михаил Константинов в интервю за Агенция „Фокус”Фокус: Проф. Константинов, как стои Реформаторският блок, който съществува вече два месеца – излиза с предложения, дава пресконференции?
Михаил Константинов: Реформаторският блок стои добре. Въпреки доста шарения си състав, очевидно се ползва от доверието на достатъчен брой хора. Последното проучване му дава 7% от електоралното тяло, което означава около 400 000 гласа. Това е доста добър резултат, така че можем да му пожелаем успех.
Фокус: Как ще коментирате позицията на Реформаторския блок към ГЕРБ?
Михаил Константинов: Тази позиция е малко неразбираема, тъй като Реформаторският блок няма капацитет да управлява сам и ще трябва да търси съюзници. В момента се очертават 4 политически сили със сигурност в бъдещия парламент. Това са БСП, ГЕРБ, ДПС и Реформаторският блок. Ако Реформаторският блок не ще да си сътрудничи с ГЕРБ, ще ми е много интересно с кого точно смята да си сътрудничи – може би с БСП или пък с ДПС? Струва ми се нелогично. Реформаторският блок и ГЕРБ ще се явят отделно на избори, кой каквото направи, след което те са осъдени на това да си сътрудничат в един бъдещ парламент. В Реформаторския блок членуват две партии-членки на Европейската народна партия – това са ДСБ и СДС. Те са в едно европейско семейство заедно с ГЕРБ. Нещата са ясни. След изборите ще има сътрудничество между ГЕРБ и Реформаторския блок.
Фокус: Как е възможно в момента най-големият им враг да бъде ГЕРБ, вместо БСП, ДПС и „Атака”?
Михаил Константинов: Тяхното поведение е малко непонятно. Те са още нова политическа сила. Да се надяваме, че в скоро време ще си избистрят позициите и ще разберат с кого може и с кого не може. Те не могат да управляват сами и това е очевидно. Техният капацитет в момента е максимум 30 депутати. Те трябва да имат съюзници и партньори. БСП ли е партньор на Реформаторския блок, ДПС ли е партньор на Реформаторския блок или пък ГЕРБ? Те трябва да изберат. Мисля че няма какво толкова да му мислят. Изборът е предопределен.
Фокус: Както казахте, партиите ДСБ и СДС са членове на ЕНП, но как биха гледали там на Зелените и на Кунева?
Михаил Константинов: Европейската политика е изтъкана от компромиси, така че дори и да не им е много приятно това членство в Реформаторския блок, вероятно в ЕНП ще го приемат. Но в ЕНП категорично не приемат сестринските партии-членки на ЕНП да се карат помежду си. То и аз не приемам това нещо и, мисля че никой разумен човек не може да го приеме.
Фокус: ГЕРБ ли е най-големият проблем на Реформаторския блок и по-добре ли е да тръгнат да свалят истинския враг БСП и ДПС?
Михаил Константинов: Доколкото знам, Реформаторският блок се е присъединил към т.нар. протестна мрежа, която си поставя за цел разпускане на този парламент и нови предсрочни избори. Те са си направили избора. ГЕРБ не може да е противник на Реформаторския блок. ГЕРБ не може да е противник на Реформаторския блок. Те може да имат много несъгласия и това е логично и естествено, но по своята същност основен противник на Реформаторския блок трябва да е БСП.
Фокус: Как ще коментирате началото на новия политически сезон и заявките, които дават различните партии?
Михаил Константинов: Аз не чух нищо ново и интересно. Ясно е, че сега управляващите ще правят опит да изкарат колкото могат повече. Доколкото виждаме, ще изкарат годината, ако не се случи нещо извънредно. Като превали тази година, датата за възможни избори става във втората половина на май 2014 г., заедно с евроизборите. БСП и ДПС ще гледат да устискат дотогава. За целта ще трябва да търсят партньорството на „Атака” – няма как иначе. Разбира се, може да бъде направен опит за разцепване на ГЕРБ – това също е интересна опция. Ако случайно 10 души излязат от ГЕРБ, БСП и ДПС могат да се откажат от услугите на „Атака”. Дали това ще се случи, или не – аз не знам, а и никой не знае.
Фокус: Какъв е Вашият коментар за позициите на българските политически партии спрямо кризата в Близкия Изток?
Михаил Константинов: Като цяло, българските политически партии заеха правилна позиция в този случай. Ясно, че да се тикаме да участваме в този конфликт е безумие. Аз смятам, че България трябва да се присъедини към онези страни-членки на НАТО и на ЕС, които заявиха, че конфликтът в Сирия не е техният конфликт. Освен това, аз все пак смятам, че трябва да се дадат категорични доказателства за това кой именно използва химически оръжия в Сирия. Това е едно непростимо варварство, но все още липсват доказателства за това кой го е извършил. Ако приемем, че Башар Асад е пълен малоумник, може и той да го е извършил. Но той няма особена полза от това, в чисто военен план. Ако цената за това е да го заблъскат с крилати ракети, значи човечецът е луд. Аз мисля че не е луд, което не изключва възможността някакви командири, на по-ниско ниво, да са го направили. Има и една такава конспиративна теория, която не е чак толкова безумна. Тя е, че химическата атака в Сирия е от полза на Иран. Защо? Ако сега Съединените щати забухат Асад, те хептен няма да имат сили да ударят Иран, който всеки момент ще си направи бомбата. Никой не говори за това, че докато трае конфликтът в Сирия и всички са втренчени там, в Иран тече трескава подготовка по първия ядрен опит. Много скоро Иран ще произведе първия си ядрен опит. Тогава вече върви го гони. Според мен, международната общност се е вторачила в неправилната цел. Друг въпрос е, че в Сирия, доколкото знам, са открити някакви чудовищно големи находища на нефт и газ. Това може да е другата причина за засиления интерес към Сирия.
Фокус: Каква е оценката Ви за поведението на управляващите спрямо ГЕРБ?
Михаил Константинов: И управляващите, и ГЕРБ се държат неадекватно едни към други. Политиката не се прави с лични емоции. Тук има и партиен интерес, и държавен интерес, но личните емоции би трябвало да се сложат на абсолютно главен план.
Фокус: Очаквате ли скоро развитие в промените в Изборния кодекс и да има по-градивни решения в тази връзка?
Михаил Константинов: Новият вариант на Изборния кодекс е до голяма степен готов. Трябва партиите, обществените организации и гражданите да се разберат какво точно искат, каква точно изборна система искат, какви да бъдат ограниченията пред политическите играчи, как да бъде финансирането на медийните изяви и достъпа до тях. Това са все неща, които са важни. Имаме време да изберем и после няма защо да викаме: „Какво става”. Каквото сме си избрали –това е.
Фокус: Казахте, че очаквате предсрочни парламентарни избори най-рано в края на май 2014 година.
Михаил Константинов: Аз смятам, че краят на май е разумна дата за парламентарни избори, ако ще има предсрочни такива. Ако стане нещо много страшно в страната, може да има избори и до края на годината, но аз не искам да става такова нещо. От друга страна, трудно виждам как управляващите ще устискат след май догодина. В този смисъл се очертава разумно – избори 2 в 1. Аз лично предлагам да се проведат и 2-3 референдума на същата дата, да свършим повече неща. Примерно - ще дупчим ли за шистов газ, както и много други неща, които могат да се решат с национален референдум. Даже може типът изборна система да се постави на национален референдум – искаме ли смесена изборна система, искаме ли съществен мажоритарен елемент. Такива работи да се решат от хората чрез национален референдум.
Фокус: Може ли да се очаква засилване на протестите през септември, ситуации на обсада на парламента?
Михаил Константинов: Очевидно се очаква такова нещо. Обаче е трудно да се предскажат мащабите. Виждаме, че и двете страни са се заинатили, а в резултат на заинатяване не произлиза нищо полезно.
Фокус: Ще съумее ли държавата да реагира на протестите и да предотврати насилие?
Михаил Константинов: Държавата има много компоненти и народът е най-важната компонента от тях. По-скоро е важно да говорим дали правителството ще успее да овладее конфликта и протестите, а не държавата. Държавата сме и ние, и правителството, и всичко, което е на тази територия. Искам да си пожелаем разум, градивен диалог и да помним, че сме българи и че имаме някои неотложни въпроси за решаване – като например демографската катастрофа, а да не се занимаваме с глупости.
Яница ТАНЕВА
Последни новиниПовече
Частични местни избори се проведоха в седем населени...
30 Септември 2013 | 08:53 ч. | Агенция "Фокус"
30 Септември 2013 | 08:53 ч. | Агенция "Фокус"
Синан Ибрям е избран за кмет на харманлийското село...
30 Септември 2013 | 08:49 ч. | Агенция "Фокус"
30 Септември 2013 | 08:49 ч. | Агенция "Фокус"